Your browser does not support JavaScript!


Części – nowe czy używane? Oryginalne czy zamienniki?

Każdy właściciel samochodu znajdował się w sytuacji w której konieczna była wymiana części i wynikające z niej kupno nowych elementów. Skoro znajdujesz się na tej stronie, istnieje wysoka szansa, że mowa właśnie o Tobie! Czasami drobna usterka potrafi uniemożliwić prowadzenie pojazdu, co nieraz blokuje działalność całej firmy. Gdy usterka została już zlokalizowana i znamy listę elementów, których wymiana jest konieczna, możemy przejść do przeglądu dostępnych na rynku części. Musimy zdecydować, czy chcemy zakupić części nowe, czy używane. Dodatkowym kryterium staje się również jakość. Możemy dokonać zakupu części oryginalnych, części zamiennych klasy PREMIUM (sygnowanych znaną marką), bądź zaryzykować z dostępnymi na rynku częściami zamiennymi niskiej jakości. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które zaprezentuje poniżej.


Części Forda Transita

Pierwszy podział dokonany został ze względu na stan produktu. W naszym sklepie zakupić można zarówno części nowe, jak i części używane. Części nowe dają nam największą gwarancję bezpieczeństwa i wytrzymałości. Ze względu na zerowy stopień zużycia ich żywotność jest najdłuższa. Dodatkowym plusem części nowych jest gwarancja producenta. Daje nam ona komfort, bowiem w określonym przedziale czasu możemy liczyć na otrzymanie nowej części przy pojawieniu się usterki. Oczywiście jest to kwestia w dużej mierze zależna od indywidualnych warunków gwarancyjnych każdego producenta. Największym, jeżeli nie jedynym, minusem części nowych jest ich cena. Są one bardzo często ustalone z góry, a im większa liczba pośredników przez których przechodzi sprzedaż – tym wyższa staje się ich cena. Warto nabywać części w oficjalnych punktach dystrybucji, bądź z zaufanego źródła. Części używane to rozwiązanie po które sięgamy, co do zasady, ze względów finansowych. Gdy potrzeba jest szybka naprawa/wymiana jakiegoś elementu. Jest to praktyka powszechna, bowiem części używane potrafią być nawet kilkukrotnie tańsze od swoich nowych odpowiedników. Produkty używane nie posiadają gwarancji. Nie ma możliwości ich reklamacji w wyniku awarii po np. miesiącu. Dodatkowo, nigdy nie mamy pewności skąd pochodzą dane elementy, ani czy poprzedni właściciel dbał o konserwacje swojego pojazdu. Części te charakteryzuje również niższa żywotność, zależna od stopnia zużycia. Na szczęście, kupując w naszym sklepie, możesz być spokojny. Części używane zostają sprawdzone nim zostaną wystawione na sprzedaż. Części mocno zepsute, nienadające się do użycia, nie trafiają do sprzedaży.


Kolejny podział dotyczy źródła części - tego od jakiego producenta pochodzą. Gwarancję kompatybilności i dobrej jakości stanowią części oryginalne. Są to takie same części, jak te, które pierwotnie znajdowały się w naszym aucie świeżo po wyprodukowaniu. Trafiają one do seryjnie produkowanych pojazdów. Logika podpowiada, że zaleca się wymianę na części oryginalne. Jest to jednak rozwiązanie bardzo kosztowne. Suma kwot potrzebna na zakup wszystkich oryginalnych części osobno potrafi kilkukrotnie przewyższać wartość samego pojazdu. Dodatkowo, musisz upewnić się jakich konkretnie części potrzebujesz. Zdarza się tak, że za każdą rurkę, uszczelkę, czy inny drobny element będziesz musiał zapłacić osobno. Inaczej ma się sprawa przy wysokiej jakości zamiennikach. Producenci tych elementów bardzo często podchodzą do sprawy holistycznie. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie modyfikują oni delikatnie części oryginalne, bądź dołączają je w zestawie z innymi elementami potrzebnymi do wymiany.


Co więcej, zamienniki klasy PREMIUM nie odstają jakością od części oryginalnych, a ich cena jest znacznie niższa. Za przykład może posłużyć testowana zimą piasta, o czym więcej TUTAJ. Skoro można uzyskać części wysokiej jakości, o dużej żywotności, w stosunkowo niższej cenie to jest to chyba gra warta świeczki. Nasz sklep jest oficjalnym dystrybutorem części zamiennych sygnowanych marką TRATEO. Jest to firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, spełniająca europejskie standardy, jak i wymagania największych speców dziedziny motoryzacji. Ostatnim możliwym rozwiązaniem jest zakup części zamiennych niskiej jakości (bardzo często o nieznanym pochodzeniu, czy nieznanej marki). Jest to rozwiązanie, które wymaga najmniejszego nakładu finansowego. Niestety wybierając części tego typu należy liczyć się z ich krótką żywotnością i niską jakością wykonania. Częstokroć są one pozbawione gwarancji, jednakże zdarzają się wyjątki od tej zasady.


Jakość a cena

Wybór odpowiedniego elementu zależny jest od wielu czynników – możliwości finansowych, nagłości sytuacji, czy dostępności części. Wybór jakiego dokonasz zależy od Ciebie! Kupując części używane, bądź niskiej jakości musisz się liczyć z ich skróconą żywotnością. Czasami lepiej jest zapłacić więcej, potraktować zakup części jako inwestycję w przyszłość. Warto również rozważyć zakup wysokiej klasy zamienników, których stosunek jakości do ceny jest zwyczajnie najlepszy!


Czy wiesz, że... ?

Pozostałe nasze artykuły na blogu