Your browser does not support JavaScript!


Ford Transit - jak zrobić kampera z dostawczaka?

Wielu miłośników podróżowania marzy o stworzeniu własnego kampera, którym można by było ruszyć na podbój całego świata. Ograniczona przestrzeń załadunkowa stwarza nieograniczone możliwości mieszkalne. Jednym wystarcza prowizoryczny materac, inni uzupełniają samochód o kuchnie a jeszcze inni tworzą autonomiczne, niezależne projekty.


Ford Transit - Własnoręczny projekt czy gotowa zabudowa?


Większość osób planujących zakup/budowę vana sprowadza tę kwestię to kryterium finansowego. Własnoręcznie przygotowany projekt jest rozwiązaniem tańszym. Szczególnie, że nie musimy robić wszystkiego od razu. Samodzielna praca przyniesie na pewno więcej przyjemności oraz miłości do samego pojazdu. Wykonując przebudowę samemu można również sprostać swoim własnym, skonkretyzowanym oczekiwaniom. Wszystko fajnie… dlaczego zatem ktokolwiek miałby się interesować kupnem gotowego kampera? Gdy ktoś jest niezależny finansowo i zależy mu na czasie – wówczas skorzysta z gotowego rozwiązania. Taka osoba ma pewność, że zabudowa zostanie stworzona przez profesjonalistów. To daje gwarancje stabilności, zapewnia swego rodzaju komfort. Podczas własnego majsterkowania można narobić dużo szkód, również tych nieodwracalnych. Decyzja powinna zatem zależeć od indywidualnych możliwości i upodobań. Każde rozwiązanie ma bowiem dobre i złe strony! Jeśli jednak zdecydowalibyście się na zamianę dostawczego Transita w kampera to mamy dla Was kilka podstawowych wskazówek.



Ford Transit - od czego zacząć przebudowę?


1. Wybierz odpowiednią wersję Transita.

Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej wersji samochodu użytkowego marki Ford. Jak dobrze wiecie, samochody te różniły się wyglądem zewnętrznym, jak i wyposażeniem w środku. Musisz dostosować wybór do własnego zapotrzebowania oraz możliwości finansowych. Miłośnicy klasyków ruszą na poszukiwania modeli MK1 i MK2. Osoby potrzebujące większej ilości miejsca będą musiały wybrać wersję z wysokim dachem Jumbo. Najtańsze powinny być modele MK3 – MK5. Pamiętaj jednak, że bardzo wiele zależy od stanu silnika jak i samej karoserii. Łatwiej pracuje się nad skromnym, dobrze zachowanym modelu niżeli dziurawym serze z bajerami.



2. Zaprojektuj zmiany jakie chcesz wprowadzić!

Gdy masz już Ford Transit vana na którym możesz pracować, powinieneś rozpocząć plany jego zagospodarowania. Wymierzyć powierzchnię potencjalnego łózka, rozplanować rozstawienie podstawowych rzeczy – samo łóżko może być podwieszone pod sufitem. To na tym etapie powinieneś zadecydować czy potrzebny Ci będzie kącik gastronomiczny, jaka ilość szafek może się zmieścić, czy pojawi się zlew, miejsce na rowery… Będziesz musiał zrezygnować z niektórych pomysłów, kosztem bardziej elementarnych potrzeb.



3. Działaj!

Na tym etapie nie pozostaje już nic innego tylko wziąć się do działania. Pamiętaj, że każdy Twój ruch ogranicza Twoje możliwości w przyszłości. Każda wycięta dziura w karoserii, każdy dospawany element będzie zmniejszał liczbę możliwych wariacji i zmian. Jednym z pierwszych etapów może być odpowiednie docieplenie Twojego Transita i nałożenie odpowiednich paneli wewnątrz pojazdu. Na kolejnym etapie warto umiejscowić łóżko, by zobaczyć ile realnej przestrzeni zostało w środku. Nie rób wszystkiego naraz. Krok za krokiem, etap za etapem rozwijaj swój wspaniały projekt. Po ukończeniu poszczególnych etapów przebudowy, ruszaj swoim pojazdem na krótką podróż. Sprawdź jak nowe elementy reagują na jazdę, czy coś nie wymaga stabilizacji, podtrzymania. Warto rozważyć również doprowadzenie gniazdek elektrycznych do tylnej części pojazdu. Nie zapominaj o tym, że to TWÓJ indywidualny projekt. Możesz w nim umieścić na co tylko masz ochotę. Od kamiennego pieca, przez złotą rybkę aż po hamak rozwieszony pomiędzy kuchnią a sypialnią.



4. Podróżuj!

Najważniejszy etap! Po prostu wsiadaj w Ford Transit i ruszaj w drogę! Nie musisz czekać na ukończenie całego projektu! Zacznij od najważniejszych rzeczy, ruszaj w podróż i sprawdzaj czego najbardziej Ci brakuje. Następnie traktuj ten element jako następny cel swojego wspaniałego projektu. Prawda jest taka, że zawsze znajdzie się coś do poprawki. Nie można jednak zatracić się w ciągłych poprawkach i przebudowach, bo można zapomnieć o naczelnym celu swoich działań: PRZYGODZIE!
Pamiętaj by zadbać również o przygotowanie techniczne pojazdu. Pokonywanie dużej ilości kilometrów wywołuje naturalne zużycie niektórych elementów, podlegających stałej wymianie – filtry paliwa, filtry powietrza, klocki hamulcowe. Wszystkie te części do Ford Transit vana znajdziesz na naszej stronie! Na co jeszcze czekasz? Bierz się za realizacje własnych marzeń!


Czy wiesz, że... ?

Pozostałe nasze artykuły na blogu