Your browser does not support JavaScript!


Ford Transit - typowe usterki, co psuje się najczęściej?

Ford Transit to kultowy samochód dostawczy, którego historia ma już blisko 70 lat. Niestety nic nie trwa wiecznie a domeną rzeczy martwych jest ich awaryjność, przemijalność. Na karoserii pojazdu pojawia się korozja i rdza, natomiast silnik traci z czasem swoją moc. W tym tekście przedstawimy najczęstsze usterki w Fordzie Transicie. W jaki sposób się objawiają? Jak naprawić zepsutego Transita? Pamiętaj, że im wcześniej zareagujesz na awarię samochodu dostawczego tym lepiej. Jedna awaria może doprowadzić do pojawienia się kolejnych usterek. To często od Ciebie zależy jak długo sprawny będzie Twój van.

Ford Transit MK8 - najczęstsze awarie

- wtryskiwacze w silniku 2.0 EcoBlue, które doprowadzają do częstego zapychania się DPF,
- uszkodzenie centralnego zamka - niektóre drzwi nie chcą się zamknąć po naciśnięciu przycisku na pilocie,
- odpadające plastikowe elementy karoserii, np. listwa nadkola Transit MK8,
- usterka pętli immobilizera (pierścień), która powoduje że komputer pokładowy nie widzi kluczyka,
- uciążliwe wibracje kierownicy, bądź całego pojazdu zazwyczaj oznaczają uszkodzenie którejś z części: poduszka skrzyni biegów, poduszka silnika, półoś ford transit.

Pamiętaj jednak, że każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Czasami różne usterki dają takie same objawy. Chociaż uszkodzenia mocowań skrzyni biegów, bądź półosi napędowej można w prosty sposób zweryfikować samemu.


Ford Transit Awaria

Ford Transit 2000-2013 Usterki

- stukanie silnika 2.2 TDCi przy niskiej temperaturze często wiąże się z wadą konstrukcyjną, którą można naprawić zmieniając ustawienia w komputerze,
- problemy z temperaturą powietrza wylatującego przez nawiew oznaczają zazwyczaj uszkodzony moduł nagrzewnicy ford transit,
- falujące obroty na biegu jałowym potrafią oznaczać uszkodzenie koła rozrządu w silniku 2.4 TDCi,
- lejące się wtryski wynikają zazwyczaj z uszkodzonych podkładek wtryskiwaczy, jednak usterka ta może prowadzić do wypalenia tłoka,
- uszkodzenia mechaniczne lusterek i karoserii samochodu dostawczego.

Dlaczego Ford Transit 2.4 TDDI nie odpala?

Przyczyn może być naprawdę dużo. Jeżeli samochód nie odpala wówczas zaleca się diagnostykę i podłączenie go do komputera. Wśród popularnych usterek, które powodują że Ford Transit nie może odpalić znajdują się: uszkodzony rozrusznik, rozładowany akumulator, przegniła wiązka elektryczna, uszkodzony immobiliser, popsute świece silnika. Zazwyczaj najprostsze podejrzenia okazują się prawdziwe. Problemy z instalacją elektryczną, bądź rozrusznikiem mogą powodować rozładowywanie się akumulatora.

Ford Transit MK3,MK4 i MK5 - jakie części się psują?

- pompa wtryskowa LUKAS jest często wymieniana przez mechaników na pompę firmy Bosch,
- podstawa filtra paliwa w Fordzie Transicie 2.5D i 2.5 TD,
- korektor siły hamowania - nierównomierne, bądź słabe działanie hamulców,
- podpora wału - gumowe elementy ulegają zużyciu powodując charakterystyczny hałas podczas jazdy oraz drgania,
- wał napędowy Ford Transit MK5 - klasyka gatunku w tym modelu.

Ford Transit MK2 Rdza

Co możesz wymienić w Transicie MK2?

Pamiętaj, że Ford Transit MK2 to stary model. Ciężko mówić tutaj o typowych usterkach, ponieważ przez ponad 40 lat w pojeździe mogło popsuć się praktycznie wszystko. Zakup oryginalnych części na rynku graniczy z cudem, natomiast części zamienne do tego modelu również nie są popularne. Kupując takiego klasyka musisz liczyć się z tym, że niektóre części będziesz musiał wykorzystać z innych samochodów, bądź przerobić je samemu. Poza pracami blacharskimi, odnową silnika możesz zdecydować się również na wymianę lusterek i świateł. Zawieszenie klasycznego dostawczaka ulegnie znacznej poprawie jeżeli kupisz resor Ford Transit MK2 od renomowanego producenta.


Czy wiesz, że... ?

Pozostałe nasze artykuły na blogu