Jak przygotować samochód dostawczy do zimy?
Zima potrafi być prawdziwym wyzwaniem, zarówno dla ludzi, jak i samochodów dostawczych. Minusowe temperatury, drogi przepełnione solą i wszechobecny śnieg mają realny wpływ na żywotność naszych pojazdów. Stare powiedzenie ,,lepiej zapobiegać niż leczyć" idealnie oddaje to, że powinniśmy odpowiednio przygotować dostawczaki do trudów zimy. Kilka prostych czynności może zaoszczędzić nam niepotrzebnego stresu. Jak przygotować vana do zimy? Jakie części do samochodów dostawczych warto zakupić z wyprzedzeniem? Zapraszamy do artykułu.
Zadbaj o układ hamulcowy Droga hamowania pojazdu po oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni znacznie się wydłuża. Wpływ na drogę hamowania mają takie czynniki jak:
- stan opon,
- jakość i czystość hamulców,
- odpowiednia reakcja i widoczność,
- rodzaj nawierzchni po której jeździmy.
Dlatego przed pierwszymi uderzeniami mrozu powinniśmy skontrolować stan naszego układu hamulcowego. Nie zwlekaj z wymianą starych elementów, bowiem mają one realny wpływ na bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu. Klocki hamulcowe Ford Transit znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Dla klientów przygotowaliśmy także specjalne zestawy oryginalnych tarcz hamulcowych i klocków dopasowane do konkretnych wersji samochodów dostawczych.
Zamów zimowy płyn do spryskiwaczy Najprostszym i najtańszym sposobem przygotowania dostawczaka do zimy jest zakup i wymiana zimowego płynu do spryskiwaczy. Jest on przystosowany do pracy przy niskich temperaturach, dzięki czemu nie zamarza. Zimowy płyn do spryskiwaczy jest przydatny zarówno w zakresie poprawy widoczności, jak i może ułatwić odmrożenie zamarzniętej szyby. Warto zakupić dodatkową butlę i wozić ją ze sobą w bagażniku żeby nie dopuścić do jazdy z zabrudzoną szybą.
Poprawa widoczności - wycieraczki i oświetlenie Jedną z charakterystycznych cech zimy jest to, że stosunkowo wcześniej robi się ciemno i zapada mrok. Przy odwilży pojawia się także błoto wymieszane z solą, które potrafi zostawiać smugi na naszych szybach. Właśnie dlatego należy zadbać o dobry stan wycieraczek. Wytarte pióra wycieraczek do forda transita nie odprowadzają skutecznie wody i zostawiają smugi, co pogarsza widoczność i komfort prowadzenia busa. Co więcej, wymiana wycieraczek to czynność bardzo prosta z którą poradzi sobie nawet początkujący adept motoryzacji.
Jednak najważniejszym czynnikiem przekładającym się na poziom widoczności na drogach jest oświetlenie. Sprawne, dobrze ustawione światła w pojeździe to obowiązek każdego kierowcy. Dlatego jeśli doszło do przepalenia żarówki, bądź uszkodzenia lampy - zalecamy niezwłoczną wymianę tych elementów. Pęknięty reflektor do forda transita może ulec dalszym uszkodzeniom pod wpływem niskiej temperatury, czy poprzez oddziaływanie soli drogowej. Nie należy bagatelizować takiej usterki, bowiem brak sprawnego światła może nas zaszkodzić nagle, nawet w trakcie jazdy. Po sprawdzeniu sprawności oświetlenia w pojeździe, warto udać się do warsztatu celem jego odpowiedniego ustawienia.
Problemy z odpaleniem busa Zimą najczęściej dochodzi do sytuacji w których samochód dostawczy nie chce odpalić. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć kilka czynników, najczęściej są to: słaby akumulator, zanieczyszczony filtr paliwa ford transit, zamarznięte przewody paliwowe, przepalone świece silnikowe, niesprawny alternator. Warto skontrolować poziom ładowania akumulatora i napięcie na klemach podczas pracy silnika. Unikniemy w ten sposób nieszczęśliwej niespodzianki.
Płyn chłodniczy dostosowany do pory roku Płyn chłodniczy w naszym samochodzie dostawczym powinien być dostosowany do temperatury zewnętrznej. Niewłaściwy płyn chłodniczy ford transit może prowadzić nawet do uszkodzeń mechanicznych w bloku silnika. Dlatego zalecamy stosowanie oryginalnych płynów eksploatacyjnych Forda, które dostosowane są do różnych warunków pogodowych. Na rynku dostępne są również testy, pozwalające na skontrolowanie temperatury zamarzania płynu chłodniczego. Niesprawny układ chłodzenia może doprowadzić do wycieków oraz poważnych uszkodzeń samochodu dostawczego wynikających z przegrzania silnika.
Nie zapomnij wymienić opon na zimowe Zaleca się wymianę opon z letnich na zimowe gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C. Nie zwlekaj z wymianą opon na opady śniegu i ostatnią chwilę, bowiem wówczas zakłady wulkanizacyjne są przepełnione. Wymiana opon to także idealna okazja do zrobienia geometrii kół oraz skontrolowania stanu szpilek i nakrętek koła. Nakrętka koła Ford Transit jest na tyle tania, że warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych sztuk. To dzięki nakrętkom koła naszego pojazdu są odpowiednio przymocowane do piasty.
Przygotowanie samochodu dostawczego do zimy - podsumowanie W tym artykule zawarliśmy najważniejsze wskazówki odnośnie tego, jak przygotować samochód dostawczy do zimy. Zalecamy zapobieganie uszkodzeniom, które mogą na długie tygodnie unieruchomić nasz pojazd. Z praktycznych rad, warto również uzbroić się w smar, odmrażacz do zamków oraz specjalny preparat do uszczelek. Zamarznięty zamek w vanie, który nie posiada funkcji centralnego zamka może być nielada problemem. Na mróz narażone są również usterki, które warto natłuścić odpowiednim preparatem. Nie dajcie się zaskoczyć zimie i pamiętajcie, że potrzebne części do forda transita i innych samochodów dostawczych znajdziecie w naszym sklepie internetowym. |