Your browser does not support JavaScript!


Technologie, które znajdziesz w swoim Fordzie Transicie
i nawet o tym nie wiedziałeś!

Ford Transit jest jednym z najpopularniejszych aut użytkowych na rynku europejskim oraz amerykańskim. Na jego aktualną budowę składają się lata doświadczeń i dziesiątki technologii o których nie miałeś pojęcia!


Wachlarz udogodnień rozpoczyna inteligentny tempomat (ACC). Jest to system kontroli prędkości, monitorujący drogę przed samochodem. ACC pozwala utrzymać wybraną prędkość oraz odpowiednią odległość od pojazdów, znajdujących się na drodze przed naszym autem.


Ford Transit - Radar - Pedestrian Detecion


Kolejny element stanowi zaawansowane wspomaganie kierowcy. W tym na szczególną uwagę zasługuje systemem stabilizacji pojazdu podczas bocznych podmuchów wiatru (Side Wind Stabilisation). Sensory sprawdzają i monitorują siłę podmuchów 100 razy w trakcie każdej sekundy, delikatnie wyrównując ustawienie pojazdu! Przełom w zakresie bezpieczeństwa stanowi system zapobiegania kolizjom (Pre-Collision Assist) z funkcją wykrywania pieszych (Pedestrian Detection). Technologie te, bazują w dużej części na systemie kamer oraz radarów, które umożliwiają również rozpoznawanie znaków drogowych.


Próbkę możliwości Pedestrian Detection oraz Pre-Collision Assist można odnaleźć na animacji:


Pedestrian Detection - Ford Transit


Kolejne udoskonalenia związane są z poprawą bezpieczeństwa na drodze. Udoskonalony układ elektronicznej kontroli stabilności ESC został rozbudowany o system Curve Control (automatyczne delikatne hamowanie podczas ostrego wejścia w zakręt) oraz Roll Stability Control (zapewnia stabilizacje i zapobiega przechyłom auta, bądź jego wywróceniu).


Dalsze modyfikacje związane są z elektronikom, a mianowicie systemem SYNC 2. Zastąpił on stosowaną dotychczas technologię SYNC, będącą pionierem w bezdotykowej, głosowej obsłudze połączeń telefonicznych, wiadomości i odtwarzacza MP3. Już pierwsza wersja została wyposażona w funkcję Wzywania pomocy (Emergency Assist), która automatycznie łączy się ze służbami ratunkowymi, gdy dojdzie do wypadku. System przekazuje współrzędne GPS pojazdu i umożliwia rozmowę z kierowcą. System SYNC 2 wyposażony został w nowy, 6-calowy kolorowy ekran w wysokiej rozdzielczości oraz sterowanie głosowe nawigacji satelitarnej, czy telefonu komórkowego.Ford Transit - Sync 2

SYNC 2 w Fordzie Transicie mk7


               

SYNC 3 - Ford Transit

Panel nowego ekranu SYNC 3


To jednak nie koniec nowości. Po sukcesie systemu SYNC 2, Ford nie stanął na laurach, a starał się dokonać poprawek by udoskonalić swój produkt. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bowiem już w lutym 2016 roku premierę miał system SYNC 3. Największe zmiany? Odświeżony, bardziej intuicyjny interfejs. Powiększono przyciski, upraszczając dostęp do informacji. SYNC 3 jest ok. 10 razy wydajniejszy niż SYNC 2. Bez względu na to, czy korzystasz z ekranu dotykowego czy komend głosowych - całość działa niezwykle płynnie.


Wszystko wskazuje również na to, iż w najbliższym czasie będzie można zamawiać sześciobiegową przekładnię automatyczną w miejsce sześciobiegowej skrzyni ręcznej. Dodatkowe zmiany dotyczą użytkowników Forda Transit Custom Kombi. Dostępne będzie dla nich nowe tylne zawieszenie pneumatyczne.


Czy wiesz, że... ?

Pozostałe nasze artykuły na blogu