Your browser does not support JavaScript!


Chiński Ford Transit - czy będzie dostępny w Europie?

Ford Transit przemierza europejskie drogi już od 1965 roku. Przez lata byliśmy świadkami kolejnych generacji kultowego dostawczaka. Czy wiedziałeś jednak, że Ford Transit dostępny jest także na rynku chińskim? Co ciekawe, różni się on znacząco swoim designem od wersji, które znamy w Europie. W tym artykule pokażemy jak wygląda chiński Ford Transit oraz jak różniły się poprzednie generacje w Azji i Europie. Warto zaznaczyć także, że Ford Transit jest dostępny również w USA z silnikami benzynowymi, które nie spełniają europejskich wymogów środowiskowych.
Ford Transit China

Ford Transit 2024 - Chiny vs Europa

Za konstrukcję, sprzedaż oraz dystrybucję Forda Transita w Chinach odpowiada firma JMC. Jest to spółka joint venture należąca do koncernu Ford. Różnice pomiędzy chińskim Fordem Transitem, a europejską wersją samochodu dostawczego są widoczne na pierwszy rzut oka. Szczególnie gdy zwrócimy uwagę na przód pojazdu. Inny design lamp, inna konstrukcja atrapy chłodnicy. Odmienny wygląd posiada także przedni zderzak oraz maska z jednym, długim wlotem powietrza. Można odnieść wrażenie, że europejski Ford Transit posiada bardziej opływowy i aerodynamiczny design przedniej części, co z pewnością przekłada się na współczynnik oporu powietrza. Z kolei projekt JMC Ford Transit 2024 jest bardziej futurystyczny, co odpowiada aktualnym trendom na rynku azjatyckim. Jednocześnie obie wersje odpowiadają gamie modelowej dedykowanej na poszczególne rynki, czyli innym samochodom produkowanym przez JMC i Forda. Ciekawe jak prezentowałaby się atrapa Ford Transit Trail w chińskim wydaniu...
Ford Transit China

JMC Ford Transit T8

Chiński Ford Transit jest dostępny w dwóch odmiennych wersjach przedniej części pojazdu. Wersja pasażerska (minibus) posiada chromowany, ażurowy grill, który przypomina inne pojazdy osobowe produkowane przez JMC. Natomiast wersja cargo (van) nawiązuje do JMC Forda Rangera i jest nieco bardziej masywna. W przypadku wersji dostawczej możemy liczyć na 15,4 metrów kwadratowych ładowności, podczas gdy w wersji pasażerskiej wynosi już ona 13 metrów kwadratowych. Chiński Ford Transit jest dostępny w trzech wersjach nadwozia: krótkiej (3000 mm), średniej (3300 mm) i długiej (3750 mm). Dla porównania warto zajrzeć na stronę wymiary Ford Transit 2024.

2024 Chiński Ford Transit - silniki

JMC Ford Transit 2024 dostępny jest z dwoma silnikami wysokoprężnymi: 2.3T oraz 2.0T. Pierwszy z nich został zapożyczony od Forda Pumy i generuje 175 koni mechniacznych (128kW) przy maksymalnym momencie obrotowym 430 Nm. Nieco gorzej wypada wersja dwulitrowa, generując 154 konie mechaniczne (390 Nm). Do wyboru klientów są trzy skrzynie biegów: ZF 8AT, Magna 7MT, 6MT. W Europie dominuje natomiast silnik 2.0 EcoBlue do Forda Transita.
JMC Teshun

JMC Teshun - elektryczny Transit MK3

Ewenement na skalę światową i ciekawostka motoryzacyjna. Firma JMC w 2023 roku wypuściła na rynek model Teshun, który posiada bryłę Forda Transita z 1986 roku. Van posiada jednak istotne zmiany. Kompletnie odmieniony został design pasa przedniego pojazdu oraz wprowadzono napęd elektryczny. Jaka historia stoi za tym przedsięwzięciem? Ford produkował na rynku chińskim Forda Transita bazującego na modelach MK3-MK5 aż do 2017 roku. Później prawa do tego modelu sprzedano spółce JMC, która wykorzystała stary projekt pojazdu do utworzenia samochodu elektrycznego. Zgodnie z zapowiedziami producenta, JMC Teshun posiada 300 km zasięgu i silnik elektryczny o mocy 163 koni mechanicznych, który generuje 320 Nm.

Poprzednie generacje Forda Transita w Chinach

Chiński Ford Transit od zawsze różnił się od tego produkowanego w Europie. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych zdjęć, które najlepiej oddają różnice w designie. Pamiętajcie także, że części do forda transita kupicie w naszym sklepie internetowym. Przy końcu tego artykułu chcemy także odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Czy chiński Ford Transit będzie dostępny w Europie? Nie. Jest to projekt skierowany stricte na rynek azjatycki, gdzie występują samochody marki JMC.
Transit ChinaFord Transit China

Czy wiesz, że... ?

Pozostałe nasze artykuły na blogu