Your browser does not support JavaScript!


Fiat Ducato – ulubione auto polskich kurierów

Pojazdy marki Fiat cieszyły się dużym powodzeniem wśród polskich kierowców w XX wieku. Wynikało to z ich stosunkowo niskiej ceny oraz dostępności. Jego pozycja na polskim rynku osłabła w XXI wieku w związku z rozwojem pojazdów użytkowych wśród konkurencyjnych producentów samochodów. Należy jednak zaznaczyć, że nadal jest on najczęściej kupowanym samochodem dostawczym w Polsce. Wśród wielu osób jest kojarzony głównie z branżą kurierską, chociaż jest powszechnie wykorzystywany przez policję, pogotowia ratunkowe oraz inne dziedziny życia wymagające dużej ładowności pojazdu.

Fiat Ducato zadebiutował na początku lat 80-tych XX wieku jako następca Fiata 238. Nowy model był bardziej kanciasty i wpasowywał się w stylistykę pojazdów użytkowych z tego okresu. Produkcją dostawczaka zajmowała się włoska firma Sevel, która współpracowała również z Alfą Romeo, Citroenem, Peugeotem i Talbotem. Produkcja modelu odbywała się w miejscowości Val di Sangro, gdzie w 1981 powstała fabryka Sevel Sud. Postawiono na uniwersalne i przystępne rozwiązania – napęd na przód, nisko osadzona podłoga, kolumny MacPhersona z przodu oraz sztywna oś z tyłu. Ducato pierwszej generacji występowało w dwóch różnych wersjach wyposażenia: S oraz SX. W 1990 roku włoski samochód dostawczy przeszedł facelifting. Główna zmiana dotknęła przedniej części pojazdu – zmieniono wygląd przednich świateł oraz umieszczono je w atrapie przedniego zderzaka.

Prędkość maksymalna pojazdów pierwszej generacji oscylowała w granicach 137-140 km/h. W sierpniu 1992 roku powstała również elektryczna wersja Fiata Ducato, napędzana silnikiem elektrycznym prądu stałego T29C firmy Leroy-Somer. Innowacyjną wersję nazwano Ducato Elettra i była zasilana 28 akumulatorami o regulowanym zaworze kwasowo-ołowiowym. Akumulatory te umieszczone zostały w drewnianej skrzyni. Łączna masa akumulatorów wyniosła 868 kilogramy, co przekraczało ładowność użytkową pojazdu o 118 kilogramów!

Historia Fiat Talento ->
 
Podaj słowo kluczowe
Zaawansowane wyszukiwanie
Transit Center in Europe